Grupa Pełna Emocji

„Płacz dziecka jest tak poważny, jak brzmi” Liedloff – Grupa Pełna Emocji

„Płacz dziecka jest tak poważny, jak brzmi”.

Słowa Liedloffa, które powtarzam sobie codziennie. Powtarzam to sobie, kiedy moja córka wpada w furię, bo chce jednocześnie rzucać miseczką z makaronem i mieć miseczkę z makaronem na stoliku. Powtarzam to sobie, kiedy chce wchodzić na schodki, chce wspinać się na barierkę, ale nie chce, by to miało swój koniec – nie chce przy niej stać, nie chce zejść, chce się wspinać tam, gdzie już jest. Powtarzam to sobie, kiedy choć trzęsie się z zimna, nie chce wychodzić z basenu. I kiedy upadnie na pupę, najłagodniej jak można, a mimo to, ma żal. I kiedy krzyczy w foteliku, choć ma pod ręką wszystkie umilacze podróży. A nawet wtedy, kiedy tak bardzo by chciała wyjąć obrazek z książeczki, a on pozostaje nieruszony na swoim miejscu. Jej płacz jest tak poważny, jak brzmi.

I kiedy starsze dziecko wpada w furię, bo przechodzi obok półki z łakociami, a mama mówi stanowcze nie. Raz kakao nie w tym kubku, innym razem mama za szybko włączyła zmywarkę. A to nie te spodenki na spacer, a to afera przy wyjściu z placu zabaw. Ten płacz za każdym razem jest tak poważny, jak brzmi.

I kiedy Twój mały człowiek podbiegnie do Ciebie, uderzy Cię, a potem się rozpłacze…i kiedy ten mały człowiek wbrew Twoim prośbom skacze po łóżku, co kończy się guzem…, i kiedy ten mały człowiek nie znosi sprzeciwu, ale Ty wiesz, że nie możesz mu pozwolić biegać po ulicy. Wtedy też płacz jest tak poważny, jak brzmi.

I oczywiście, że przychodzą chwile, kiedy zmęczenie, zniechęcenie i macierzyńska frustracja biorą górę i Nasze serce krzyczy „mam tego dość!!!”. Też mam na swoim kącie takie momenty, kiedy burknęłam w stronę tego wdzięcznego maluszka, a przecież nie powinnam była. Bo jego płacz jest tak poważny, jak brzmi.

Dlaczego dziś o tym piszę? Bo między innymi o tym jest Grupa Pełna Emocji. Tam staramy się zrozumieć, dlaczego Nasze dzieci czasami są takie nieznośne. Jednocześnie wspieramy mamy, pokazujemy im nowe rozwiązania, oferujemy zrozumienie, nie oceniamy. Mamy wiedzę z zakresu self-reg, rodzicielstwa bliskości, pozytywnej dyscypliny, wychowania bezwarunkowego, ale nie fiksujemy się na żadnym nurcie rodzicielstwa – ostatecznie to Rodzic wybiera, co jest najlepsze dla Jego rodziny, bo to On jest najlepszym specjalistą w dziedzinie wychowania swoich dzieci. My tylko robimy porządki, by to, co już wie, wskoczyło na odpowiednie półki i ZACZĘŁO DZIAŁAĆ. My wiemy, że płacz jego dziecka jest tak poważny, jak brzmi.

Wskakuj na Grupa Pełna Emocji, a jeśli dzisiejszy tekst jest dla Ciebie wartościowy, podziel się nim ze znajomymi <3

Pozdrawiam ciepło!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *