Seksuologia

Krok drugi – ochrona dziecka przed krzywdą seksualną.

Pamiętacie zabawę w sekret? Zakopywało się szkiełko, a pod nim kwiatuszek – to był sekret. Można go było zakopywać tylko z osobą wtajemniczoną, co było sporym wyróżnieniem. Elitarna zabawa podwórkowa.

Dzieci kochają sekrety. Dla nich jest to wyraz indywidualności – wiem coś, czego nie wiedzą inni. To ten etap, kiedy dziecko zaczyna już czuć, że jest odrębną jednostką i może przetrwać bez swoich rodziców (choć oczywiście bardzo by tego nie chciało).

W każdym człowieku, również dorosłym jest taki wątek, potrzeba bycia jedynym i wyróżnionym. Bardzo łatwo wikłamy się w sekrety, dalekie już od zabawy szkiełkiem i kwiatkiem.

Dotyczy nas to szczególnie w relacjach z dziećmi. Rodzice często toczą niewypowiedziany spór o tego, który jest dziecku bliższy. Pozwalają sobie na sekrety z dziećmi, czasami owiane partnerską lojalnością – wchodzę w tajemnicę z dzieckiem, a potem mówię o niej mężowi i wchodzę z nim w tajemnicę, żeby nie wydało się przed dzieckiem.

I choć pod względem rozwojowym realizowanie potrzeby tajemnicy zapewne ma jakieś korzystne rezultaty, to jednocześnie stanowi poważne ryzyko w kontekście krzywdy seksualnej.

Myśląc o tym, że ktoś mógłby skrzywdzić seksualnie nasze dziecko, wyobrażamy sobie otyłego, łysiejącego pana w okularach, ciemnej kurtce i czapeczce z daszkiem. Przechadza się między huśtawką a zjeżdżalnią, polując na dzieci.

A to tak nie wygląda. Najwięcej tego rodzaju przestępstw  odbywa się w bliskim środowisku społecznym lub w rodzinie (wg badań USA 94% przestępstw).

To oznacza, że osoba, która zamierza skrzywdzić, zdobywa nasze zaufanie i przede wszystkim zaufanie dziecka. W oczach dziecka staje się dobra.

I zawsze, naprawdę zawsze ten kontakt opiera się o sekret. Utrzymywanie sekretu jest bardzo istotną fazą wykorzystywania seksualnego.

Zapewne już wiecie, do czego zmierzam. Zmierzam do tego, że utrzymywanie z dzieckiem sekretu przeciwko rodzicom stanowi dodatkowe ryzyko, że kiedy ono wejdzie w interakcję z kimś o złych intencjach, to mamie i tacie o tym nie powie.

Budzi się w Was zapewne obawa, że jeżeli dziecko w domu nie będzie mogło mieć sekretów przed rodzicami, tajemnica przed nimi tym bardziej stanie się to dla dziecka kusząca. I rzeczywiście mogłoby tak być. Dlatego ważna jest rozmowa o sekretach, tajemnicach.

Co o tajemnicy powinien wiedzieć przedszkolak?

  • mama, tata i dzieci to zespół – nie mają przed sobą tajemnic;
  • mama i tata nie mają przed dzieckiem sekretów;
  • kiedy powiesz mi swój sekret, nigdy nie będę na ciebie zła ani smutna – będę szczęśliwa; (tego trzeba przestrzegać, nie zawiedź swojego dziecka :*)
  • jeżeli ktoś będzie chciał powiedzieć ci jakiś sekret lub zrobić coś w sekrecie, możesz mu powiedzieć, że ty, mama i tata to zespół, nie macie przed sobą tajemnic;
  • sekrety przed babcią, dziadkiem, koleżankami są ok, ale rodzicom możesz powiedzieć wszystko.

Uważasz, że przedszkolak nic z tego nie zrozumie? A ja Cię zapewniam, że nawet kiedy wydaje się, że nic nie rozumie, to wszystko mu się rozjaśni w krytycznym momencie, kiedy ktoś najpierw naruszy jego intymność (co uwaga – często jest dla dziecka przyjemne w początkowej fazie), a później usłyszy, że to tajemnica.

Zauważ, że nie zachęcam, by opowiadać dziecku o tym, że jakiś pan może je dotykać i proponować sekrety, a to jest złe. Jestem przeciwna straszeniu dzieci, a nawet niepokojeniu ich informacją, że ktoś może chcieć dla niego źle. Czynnikiem chroniącym przed krzywdą seksualną jest wysokie poczucie własnej wartości, wewnętrzna siła dziecka, a nie świadomość istnienia zła na świecie. Lękliwość czy niepokój mogą tylko spowodować, że nasze dziecko z łatwością wejdzie w bliską relację z kimś, kogo przypominam, uznaje za dobrą osobę.

Dziękuję Ci za obecność. Zapraszam do przeczytania również cz. I cyklu postów o krzywdzie seksualnej tutaj. Jeżeli tekst Ci się podoba i uważasz, że jest wartościowy i potrzebny, będzie mi bardzo miło widzieć, że dzielisz się nim z innymi – być może dzięki temu trafi do kogoś, kto go potrzebuje.

Pamiętaj, aby być dobrym dla siebie :* Pozdrawiam ciepło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *