Z serca SeksMisji

Rodzicielski savoir vivre, czyli jak wspierać dziecko przy wigilijnym stole.

Za dwa dni usiądziemy przy wigilijnym stole, często razem z babciami, dziadkami, wujostwem i rodzeństwem. Kiedy odwołamy się do swoich wspomnień, będziemy wiedzieli, że dla dzieci często jest to sytuacja ekscytująca, a zarazem stresująca.

Bardzo często dzieci od progu słyszą „przywitaj się ładnie”, a zaraz później wysłuchują opowieści o nich samych – zupełnie tak, jakby ich tam nie było.

Jaki to ma związek z dziecięcą seksualnością? Jedynie taki, że przy rodzinnym stole często dochodzi do naruszenia intymności dziecka.

Zapraszam na krótki wpis o tym, czego się wystrzegać i co mówić, aby Twoje dziecko nie padło „ofiarą rodzinnej otwartości” 🙂

1) Pamiętaj, że Twoje dziecko niekoniecznie czuje się komfortowo podczas spotkania z całą rodziną. Nie przypisuj złych intencji jego znieruchomieniu, zawstydzeniu lub przeciwnie – próbom zwrócenia na siebie uwagi. Ono w ten sposób mówi „mamo, tato, stresuję się”.

2) Kiedy ktoś zadaje Ci pytania dotyczące Twojego dziecka, staraj się nie odpowiadać w jego imieniu. Możesz zapytać „synku, czy chcesz odpowiedzieć na to pytanie?” – jeśli maluch się nie zgodzi, zapytaj, czy Ty możesz odpowiedzieć. Pamiętaj jednak, że mówisz o dziecku, które siedzi obok Ciebie. W każdej chwili możesz dopytać o coś malucha lub zaproponować, aby o czymś opowiedział – to istotne, by dziecko czuło, że jego zdanie jest dla Ciebie ważne.

3) Nie daj się wpędzić w pułapkę opowiadania o niepowodzeniach dziecka, jego trudnościach w szkole czy o sferze intymności. Nawet jeśli dla dorosłych kobiet rozmowa o miłości, miesiączkowaniu czy ciele jest czymś naturalnym, dla dzieci jest to jeszcze nieoswojona sfera rozwoju seksualnego i one mają prawo oczekiwać lojalności i tajemnicy.

4) Pamiętaj o tym, że największy wpływ wychowawczy na Twoje dziecko masz Ty. Nie angażuj rodziny w wyjaśnianie dziecku, co powinno i jak powinno – to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a dziecko straci zaufanie do swoich rodziców.

5) Jako rodzic, zawsze chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka i uwielbiasz się chwalić jego sukcesami. Pamiętaj, że chwalenie dziecka nie wspiera jego wewnętrznej motywacji do działania, często stanowi obciążenie (dziecko nie chce zawieść swoich rodziców) i bywa wstydliwe (dziecko czuje, że nie jest aż tak świetne, jak mówią rodzice). Korzystniej będzie, kiedy powiesz „moja córeczka wkłada w to bardzo dużo pracy, jestem z niej dumna” lub „doceniamy wysiłek, jaki nasz syn wkłada w grę na boisku”.

6) Twoje dziecko jest jeszcze małe, a święta rodzinne obchodzicie zaledwie kilka razy w roku. Ono nie ma praktyki w zachowaniu się przy stole. Czas na naukę jest w domu, możecie to sobie potrenować w zabawie, poczytać o tym bajki, pogadać w ramach wspólnego spaceru. Wigilia to nie jest już czas na naukę, nie strofuj malucha i nie pouczaj. Jeśli chcesz mu w czymś pomóc, zapytaj, czy tego potrzebuje.

7) Ukochaj swoje dziecko przed wigilią i podczas wigilii 🙂 Zapytaj, czy potrzebuje wsparcia w dzieleniu się opłatkiem z rodziną. Nie proponuj od razu, że życzenia złożysz w imieniu dziecka – zacznij od zachęcenia i wiary, że poradzi sobie samo. Pamiętaj, że składanie życzeń wszystkim uczestnikom wigilii może być dla dziecka bardzo trudne – to bywa stresujące nawet dla nas, dorosłych!

Jestem przekonana, że nawet jeśli dotychczas popełniałaś/eś pewne rodzicielskie gafy, robiłaś/eś to tytułem dobrych intencji. Nie oceniaj siebie zbyt surowo. Moją receptą zawsze jest zachęcanie, by zobaczyć w dziecku siebie i zadać sobie pytanie „jak ja czułabym się w takiej sytuacji?”. Myślę, że największą wartością dla całej Twojej rodziny, będzie radość i akceptacja, jaką możecie sobie podarować w święta! Cieszcie się Bożym Narodzeniem i sobą nawzajem 🙂

Życzę Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia  w Nowym Roku 🙂

Czekam na propozycje Twoich pomysłów rodzicielskiego savoir vivre! Może o czymś nie pomyślałam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *