Seksuologia

Dziecięcy ekshibicjonizm czyli „moje dziecko chce być nagie”!

Dzień dobry! 🙂

Z dobrą energią chciałabym przybliżyć Wam kolejną ciekawostkę psychoseksualnego rozwoju dziecięcego. Dziś na warsztat bierzemy ekshibicjonizm dziecięcy. Sprawa nie dotyczy co prawda wszystkich dzieci, ale jest zupełnie naturalnym i zdrowym etapem rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

Ekshibicjonizm dziecięcy polega na tym, że dziecko w różnych okolicznościach ma potrzebę nagości, zdejmuje z siebie ubranka. Dla rodziców jest to o tyle kłopotliwe, że dziecko zazwyczaj wybiera sobie okoliczności, w których ma odpowiednie dla siebie grono widzów – czyli kogoś więcej, niż mama i tata.

Celem rozbierania się jest zdobycie informacji o ciele, o genitaliach swoich oraz płci przeciwnej. Oczywiście, według nas, dorosłych, cel ten mogłoby dziecko realizować np. wyłącznie w obecności mamy, w łazience. W głowie dziecka jednak sprawa ma się zupełnie inaczej. Maluch nie widzi w pokazywaniu swojego ciała nic złego ani dziwnego, więc robi to w okolicznościach, które dodatkowo zaspokajają jego olbrzymią potrzebę uwagi ze strony dorosłych. Poza tym, dziecko w ten sposób zachęca pozostałych, by oni również zdjęli ubranie – dla niego, nawet gdyby wszyscy w domu chodzili nago, byłaby to sytuacja pozbawiona erotycznego wątku, raczej naturalna i zaspokajająca ciekawość.

Jak sobie radzić z tą krępującą sytuacją, kiedy nasze dziecko ujawnia potrzebę zdjęcia majtek np. w kolejce do bankomatu?

Jak zwykle zacznę od tego czego nie należy robić. Nie należy w tej sytuacji na dziecko krzyczeć, ośmieszać go, grozić karą.

Kiedy już stoimy pod tym bankomatem, a nasze dziecko się rozbiera, proponowałabym zapytać, dlaczego to robi (jeśli jest komunikatywne). Najpewniej odpowie coś w stylu „bo tak”. Wtedy warto jest odzwierciedlić to co wiemy o dziecku. Myślę, że można powiedzieć coś w stylu „Wiem, że dobrze się czujesz chodząc bez majteczek i nie ma w tym nic złego, jeśli jesteśmy sami w domku. Tutaj, w kolejce do bankomatu wszyscy chodzą ubrani, jak myślisz, czy ty również mógłbyś się ubrać? Chętnie ci w tym pomogę albo popatrzę, jak pięknie sam potrafisz się ubrać.” I teraz uwaga – to nie musi zadziałać. Może się okazać, że Wasze dziecko podejmie decyzję o tym, że dalej idzie nago i jakkolwiek to brzmi, będziecie płonąć ze wstydu, ale najskuteczniej jest pozwolić maluchowi doświadczyć naturalnych konsekwencji swojej decyzji i iść tak, jak chce. Zapewniam, że długo ta chęć nie potrwa 🙂 To oczywiście wersja hardcore, dla wrażliwców – bo wiadomo, że większość rodziców uśmiechnie się i powie „no coś ty, dawaj ubieramy się szybciutko”. Nie widzę w tym nic złego, jeśli dziecko współpracuje i jeśli rodzice poświęcą w domu czas na przepracowanie tej sytuacji.

Kiedy nasze dziecko zaczyna ujawniać zachowania ekshibicjonistyczne, ważne jest wyjaśnienie mu zasad obowiązujących w kwestii nagości. Naszą rolą jest wytłumaczenie, w jakich sytuacjach nagość jest dozwolona – w zależności od zasad obowiązujących w rodzinie (w niektórych rodzinach np. nagość na plaży jest uznawana za akceptowalną). Dziecko swobodnie może się rozbierać np. w łazience, w ogrodowym baseniku itd. Jednocześnie trzeba wyjaśnić, w jakich miejscach należy osłaniać swoje ciało – w salonie, kuchni, sklepie, na placu zabaw itd. Sama rozmowa nie wystarczy, rodzice powinni świecić przykładem. Należy zrezygnować np. z przechadzania się nago z łazienki do pokoju, by móc później oczekiwać, że dziecko nie rozbierze się podczas świątecznego obiadu.

Nagłe rozebranie się dziecka przy gościach jest też dla nas sygnałem, że maluch potrzebuje uwagi. Warto wtedy usiąść bliżej dziecka, porozmawiać z nim, poprosić o pomoc przy podaniu serwetek czy poczęstowaniu ciasteczkami.

Etap rozbierania się zazwyczaj trwa krótko i jeśli nie zaimplikujemy dziecku rozbudzenia dziecięcej seksualności (np. poprzez krzyk czy wysyłanie sprzecznych komunikatów), maluch szybko przyswoi wiedzę o nagości. Rodzicom „małych ekshibicjonistów” życzę więc spokoju i cierpliwości :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *