Biblioteczka SeksMisji

„Co nam mówią rysunki dzieci?” Nora Rodriguez

Chyba wszystkie znane mi osoby pracujące z dziećmi, na liście podstawowych narzędzi pracy mają kredki i papier. Ja również skrupulatnie z tego korzystałam – za pomocą rysunków tłumaczyłam dzieciom trudne do zrozumienia rzeczy, tworzyłam plany odrabiania lekcji, procedury przygotowania się do snu, używałam również testów projekcyjnych (np. rysunek rodziny czy drzewo Kocha).

Kiedy miałam cel edukacyjny, zabawa rysunkiem była prosta. Interpretacja testów również nie wydawała się być szczególnie skomplikowana. Najtrudniej było mi poradzić sobie w sytuacji, kiedy rodzice przynosili całe teczki rysunków dziecka z różnych okresów życia i pytali, co one oznaczają.

Tak pojawiła się moja motywacja do zakupienia i przeczytania książki pani Rodriguez.

Czytając książkę bawiłam się świetnie. Jest ładnie wydana, oparta na przykładach wykonanych przez dzieciaki rysunków, zawiera mnóstwo ciekawostek. Naprawdę dobra i mądra lektura. Jest tam jasny podział rysunków rodzinnych i spontanicznych, dużo ogólnej wiedzy o tym, na co zwrócić uwagę, ogólne wprowadzenie dotyczące sfery emocjonalnej dziecka oraz odniesienie do wieku dziecka. Ta książka to jak dla mnie wiedza kompletna w tej dziedzinie 🙂

I teraz zabijcie mnie, nie potrafię tego wytłumaczyć. Nie wiem czy coś jest nie tak ze mną, czy z tą książką…ale ja nic z niej nie zapamiętałam. Rzadko dopada mnie wiedzooporność, więc podejrzewam, że winowajcą tej niechlubnej sytuacji jest jednak autorka książki. Być może tam jest za dużo elementów merytorycznych, za mało haków pamięciowych…A może czytałam będąc pod wpływem ciążowych hormonów? Sama już nie wiem.

Mimo moich doświadczeń, książkę polecam. Polecam ją rodzicom, pedagogom, psychologom. Nawet jeśli tak jak ja, nic się nie zapamięta, to przecież zawsze można do niej wrócić. Ja zamierzam przeczytać ją jeszcze raz, tym razem używając zakreślacza i robiąc notatki… 😉

SeksMisja z Psychologiem pozdrawia serdecznie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *