Seksuologia

Niemowlęcy wzwód – samo zdrowie!

Dzień dobry moi mili! Ostatnio otrzymałam od Was sporo pytań o wzwód u małych chłopców – czy to prawidłowe? Dlaczego on go ma? Jak reagować? Jak to tłumaczyć?

Dziś postaram się udzielić Wam odpowiedzi na te wszystkie pytania 🙂 A co, niech się SeksMisja na coś przyda! 😉

Przygotowując materiał na bloga zawsze robię przegląd internetu. Dziś doznałam potężnego rozczarowania. Przeczytałam tyle bzdur o występującym u chłopców wzwodzie, że musiałam sięgnąć do moich studenckich notatek, by upewnić się, że to, co chcę Wam napisać, jest prawdą opartą o doświadczenia naukowe.

Odetchnęłam z ulgą. Wzwód u chłopca, podobnie jak lubrykacja pochwy u dziewczynki, nie jest problemem.

Wzwód u małych chłopców jest naturalnym zachowaniem ich organizmu. Pierwsze wzwody penisów są obserwowane już podczas USG, pod koniec życia płodowego. U małych chłopców obserwujemy wzwody po przebudzeniu, podczas zmiany pieluszki, po kąpieli, podczas ekscytującej zabawy czy podczas dziecięcego onanizmu. Niektórzy chłopcy reagują wówczas bardzo żywo, napinają mięśnie, prężą się, pocą. Nie oznacza to, że odczuwają dyskomfort – wręcz przeciwnie, wzwód wiąże się z odczuwaniem przyjemności. Należy pamiętać o tym, że choć dziecko już od chwili życia płodowego jest istotą seksualną, to ono nie odczuwa napięcia seksualnego, co istotnie odróżnia jego seksualność, od seksualności dorosłego. Seksualność dziecka jest nieerotyczna, ale to nie oznacza, że jest pozbawiona możliwości odczuwania seksualnej przyjemności. Należy się po prostu przestawić na inne rozumienie słowa „seksualność” 🙂

Wzwód u małego chłopca, podobnie jak u dorosłego mężczyzny, jest oznaką zdrowia. Oznacza, iż jego ciało właściwie reaguje na bodźce i jest przygotowane do dojrzewania, a w późniejszym okresie do realizacji potrzeb seksualnych.

Naczytałam się dziś w internecie o wytrysku u niemowlęcia. Takie zjawisko nie istnieje – niemowlę nie ma produkcji nasienia. Jest to niemożliwe 😉

Jak reagować? Zdania są podzielone. Dawniej uznawano, że należy wówczas odwrócić uwagę niemowlęcia. Współcześnie zaleca się uznać potrzebę seksualną niemowlęcia. Wzwód jest odpowiedzią na realizację potrzeby więzi i przynależności, potrzeby przytulania, głaskania, całowania. Oznacza to, że nowy front proponuje utulenie dziecka.

Co ja o tym myślę? Przytulania nigdy dość! Niemniej jednak zdejmuję z rodziców presję jakiegokolwiek reagowania. Z pobudek doprowadzających małego kawalera do wzwodu, małe dziewczynki doświadczają lubrykacji pochwy. Nigdy nie spotkałam się z debatą o tym, jak reagować na lubrykację pochwy małej dziewczynki. Nie reagujemy na nią, nic złego się wówczas nie dzieje, naturalna reakcja organizmu pozostaje naturalną reakcją organizmu 🙂

Kiedy należy się martwić? Nie spotkałam się z sytuacją, że mały chłopiec ze zdrowym kręgosłupem nie doświadcza wzwodu i zakładam, że jeżeli tak się zdarzy, to należy zwrócić na to szczególną uwagę i skonsultować się z dziecięcym urologiem.

Konsultacja z dziecięcym urologiem jest również niezbędna w sytuacji wyraźnego odczuwania przez dziecko bólu podczas wzwodu – to się zdarza i opiera o sprawy czysto medyczne.

Bardzo Wam dziękuję za obecność. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂 Pamiętajcie o mojej zasadzie – jeśli inwestujesz czas w zdobywanie wiedzy na temat seksualności swojego dziecka, to znaczy, że wspaniale troszczysz się o jego szczęście 🙂 Daj więc sobie jakąś nagrodę <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *